Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na koniec 2021 roku na polskim rynku było przeszło 1,12 mln terminali, a ich liczba cały czas się powiększa. Przygotowany ranking terminali płatniczych pozwoli Ci wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do Twoich potrzeb. Porównanie ofert terminali płatniczych uwzględnia ich specyfikację techniczną, w tym usługi dodatkowe. Doradzimy Ci też, w których branżach najlepiej sprawdzą się dane urządzenia - przeczytaj nasz ranking terminali płatniczych.
Terminale płatnicze – porównanie
Polacy chcą i lubią płacić bezgotówkowo – wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. W IV kwartale 2021 r. dokonano płatności kartami na łączną kwotę aż 255 mld zł. Oznacza to wzrost ich wartości w porównaniu do poprzedniego kwartału o 3,1 mld zł (czyli o 1,2%).
Terminal płatniczy, inaczej terminal POS (ang. point of sale), jest urządzeniem, które umożliwia obsługę płatności bezgotówkowych – zarówno za pomocą karty płatniczej, jak i przy użyciu smartfona lub smartwatcha. Klasyczne urządzenia mogą zostać podzielone na trzy podstawowe grupy: terminale stacjonarne, terminale mobilne (przenośne) oraz PIN pady kasowe.
Coraz większą popularnością cieszą się również aplikacje mobilne typu softpos, zmieniające smartfony z systemem Android w terminal płatniczy – takie jak PolCard Go. Rozwiązania tego typu polecane są przedsiębiorcom działającym mobilnie, którzy nie chcą nosić ze sobą dodatkowych urządzeń płatniczych.
Ranking terminali płatniczych przedstawiony poniżej pozwoli Ci wybrać urządzenie najlepiej dopasowane do potrzeb Twojego biznesu. Wiele bowiem zależy od tego, w jakiej branży działasz i jakiego rodzaju usługi świadczysz.
Stacjonarne terminale płatnicze – ranking
Terminale stacjonarne wymagają stałego zasilania prądem, dlatego sprawdzają się one najlepiej przy stanowiskach kasowych w hipermarketach, sklepach i punktach usługowych. Urządzenia z tej grupy mogą być podłączone do kasy przez sieć przewodową lub bezprzewodową.
Istotną zaletą terminali stacjonarnych jest możliwość ich współpracy z systemami kasowymi – dzięki temu sprzedawca nie musi ręcznie wpisywać kwoty na terminalu, która jest automatycznie przesyłana z systemu kasowego. Pozwala to uniknąć ewentualnych pomyłek, zaoszczędzić czas klienta i usprawnić pracę kasjera.
Ingenico Desk 3200 z PIN padem Desk 1500
Terminal stacjonarny Ingenico Desk 3200 z PIN padem Desk 1500 to urządzenie, które doskonale sprawdzi się przy stanowiskach kasowych w sklepach, marketach czy na stacjach paliw.
Najważniejsze parametry techniczne:
- Łączność: Ethernet / 3G
- Wyświetlacz: 2,7 cala, czarno-biały
- Obsługa wszystkich najpopularniejszych metod płatności (w tym również płatności mobilne BLIK, Apple Pay, Google Pay)
- Płatność w trybie NFC
- Wybrane funkcjonalności: DCC, cash back, preautoryzacja, MOTO, multimerchant, napiwek, logo, integracja z kasą fiskalną i systemem kasowym, doładowania telefonów GSM, logowanie kasjerów, wypłata na kartę, karty przedpłacone
Mobilne (przenośny) terminale płatnicze – ranking
Terminale mobilne mają wbudowaną baterię i w przeciwieństwie do terminali stacjonarnych nie potrzebują zasilania sieciowego. Wyróżniają się małymi rozmiarami i lekką, ale wytrzymałą konstrukcją. Urządzenia z tej grupy z powodzeniem mogą być przenoszone z miejsca na miejsca i są powszechnie wykorzystywane przez kurierów, taksówkarzy, kelnerów czy barmanów.
Terminale mobilne wyposażone są w gniazdo na kartę SIM, która umożliwia łączenie się z siecią komórkową 3G oraz za pomocą Wi-Fi. Bardziej zaawansowane modele mogą pracować w trybie Dual SIM – umożliwia on użycie dwóch kart SIM różnych operatorów. Funkcja ta jest przydatna zwłaszcza w miejscach, w których występują problemy z zasięgiem – powoduje automatyczne przełączanie się terminala na dostępną sieć, zapewniając w ten sposób brak przerw w przyjmowaniu płatności na terminalu. Wybierając terminal mobilny, warto również zwrócić uwagę na czas pracy baterii.
Ingenico Move 3500
Wśród terminali mobilnych na szczególne wyróżnienie zasługuje Ingenico Move 3500. Urządzenie to doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie płatności dokonuje się w ruchu. Jest to model polecany pracownikom restauracji i kurierom, a dzięki wytrzymałej baterii może być także wykorzystywany w czasie imprez plenerowych.
Najważniejsze parametry techniczne:
- Łączność: 3G (tryb Dual SIM)
- Wyświetlacz: 3,2 cala, kolorowy
- Obsługa płatności BLIK, Apple Pay, Google Pay
- Płatność w trybie NFC
- Wybrane funkcjonalności: DCC, cash back, preautoryzacja, MOTO, multimerchant, napiwek, logo, doładowania telefonów GSM, logowanie kasjerów, wypłata na kartę, karty przedpłacone
- Pojemność baterii: 2200 mAh
PIN pady kasowe jako terminale kart płatniczych – ranking
PIN pady zintegrowane z systemem kasowym wykorzystywane są przede wszystkim w aptekach, sklepach i dużych sieciach handlowych. Urządzenia tego typu podłączane są do systemu kasowego i automatycznie otrzymują informacje o kwocie do zapłaty.
W znacznym stopniu przyspiesza to proces obsługi i wyklucza pomyłki. W przypadku PIN padów zintegrowanych z systemem kasowym wydruki potwierdzeń transakcji realizuje drukarka fiskalna.
Ingenico Lane 3000
Ingenico Lane 3000 to prosty w obsłudze i niezawodny PIN pad. Co więcej, tak jak inne wymienione modele jest dostępny w Programie Polska Bezgotówkowa.
Kompaktowe rozmiary sprawiają, że Ingenico Lane 3000 bez problemu zmieści się przy stanowisku kasowym.
Najważniejsze parametry techniczne:
- Łączność: Ethernet
- Wyświetlacz: 2,8 cala, kolorowy
- Obsługa wszystkich najpopularniejszych metod płatności (w tym również płatności mobilne BLIK, Apple Pay, Google Pay)
- Płatność w trybie NFC
- Wybrane funkcjonalności: DCC, cash back, MOTO, multimerchant, napiwek, logo, logowanie kasjerów, wypłata na kartę, integracja z kasą fiskalną i systemem kasowym, karty przedpłacone
Dodatkowe usługi terminali płatniczych z Programu Polska Bezgotówkowa – ranking
Terminale płatnicze dostępne w Programie Polska Bezgotówkowa oferują także inne atrakcyjne możliwości, z których mogą skorzystać klienci. Dlatego przed wyborem konkretnego modelu warto sprawdzić, jakie usługi dodatkowe są na nich dostępne. Dzięki nim terminal płatniczy zmieni się w dodatkowe źródło dochodów oraz pomoże Ci zbudować przewagę konkurencyjną oraz zwiększyć lojalność i zadowolenie klientów.
Najpopularniejsze usługi dodatkowe na terminalu płatniczym:
- DCC (Dynamic Currency Conversion) – dzięki tej funkcji terminal płatniczy automatycznie rozpoznaje zagraniczną kartę i umożliwia płatność w jej walucie
- Cash back – funkcja umożliwia wypłatę gotówki przy okazji robienia zakupów
- Doładowania telefonów GSM – dzięki tej funkcji terminal może posłużyć do generowania wydruków z kodami doładowującymi telefony na kartę
- MOTO – metoda płatności bez obecności karty, np. za usługi zamawiane e-mailem lub telefonicznie
Wybór terminala powinien być przemyślaną decyzją. To, jakie urządzenie wybierzesz, ma duży wpływ na komfort Twój, Twoich klientów oraz pracowników. Decydując się na konkretny model urządzenia, należy uwzględnić specyfikę prowadzonej przez siebie działalności i wybrać optymalny zestaw usług dodatkowych. Mamy nadzieję, że nasz ranking terminali płatniczych pozwoli Ci wybrać wygodne rozwiązanie, dopasowane do charakteru i potrzeb Twojej firmy.
Zapraszamy do współpracy! Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń na numer: (22) 515 30 05.
Czytaj także: Ile kosztuje terminal płatniczy?