Celem Programu Polska Bezgotówkowa jest rozbudowa sieci akceptacji płatności elektronicznych, a co za tym idzie, upowszechnienie obrotu bezgotówkowego w Polsce. Wyniki podsumowujące dotychczasowy okres działania pokazują, że Program odniósł niezaprzeczalny sukces.
Program Polska Bezgotówkowa to wspólna inicjatywa Związku Banków Polskich, Ministerstwa Rozwoju, agentów rozliczeniowych – w tym Polcard, a także organizacji płatniczych VISA i Mastercard. Utworzenie Programu było efektem diagnozy ekspertów Fundacji Polska Bezgotówkowa, którzy porównali liczbę terminali płatniczych do liczby kas fiskalnych, jak również nasycenie terminalami na rynku w Polsce do innych krajów UE w naszym kraju.
Analizy pokazały, że na polskim rynku jest potencjał na dodatkowe kilkaset tysięcy terminali płatniczych.
Od tego czasu, w wyniku funkcjonowania Programu oraz działaniom popularyzującym płatności bezgotówkowe, udało się wyraźnie zwiększyć liczbę punktów akceptujących płatności elektroniczne.
W ramach Programu Polska Bezgotówkowa zainstalowano już ponad 310 tys. terminali płatniczych!
Świetne wyniki Programu Polska Bezgotówkowa
Z Programu Polska Bezgotówkowa pochodzi aż ponad 80 proc. terminali, jakie zainstalowano od początku 2018 roku. Za ich pośrednictwem zrealizowano dotychczas ponad 300 mln transakcji, opiewających na łączną kwotę ponad 16 mld złotych.
Program Polska Bezgotówkowa unowocześnia gospodarkę
Z danych przedstawionych przez Fundację Polska Bezgotówkowa wynika, że do jej inicjatywy przystąpili przedsiębiorcy, którzy reprezentują blisko 300 rodzajów działalności gospodarczej.
Instalowane z pomocą Programu terminale są dostępne już w ponad 12 000 miejscowościach z różnych części kraju. Największym nasyceniem mogą pochwalić się województwa: mazowieckie (15,19%), śląskie (11,55%), wielkopolskie (9,49%) i małopolskie (9,32%), natomiast do tych z najniższą liczbą zaliczają się województwa świętokrzyskie (2,86%), podlaskie (2,84%), opolskie (2,76%) i lubuskie (2,48%).
Działanie Programu Polska Bezgotówkowa pozwoliło wyraźnie przyspieszyć rozwój płatności bezgotówkowych, zwłaszcza w segmencie małych i mikroprzedsiębiorstw oraz w mniejszych ośrodkach. Obecność terminala płatniczego staje się standardem nawet w małych piekarniach, kwiaciarniach czy salonach fryzjerskich – coraz częściej również tych, które są zlokalizowane w niewielkich miejscowościach. Korzystają na tym zarówno osoby prowadzące własne biznesy, jak i ich klienci.
Kto może otrzymać terminal płatniczy bez abonamentu?
Program Polska Bezgotówkowa to przede wszystkim darmowe terminale płatnicze dla małych firm, ale są one oferowane również średniej wielkości podmiotom oraz jednostkom administracji publicznej.
Do Programu mogą dołączyć również podmioty działające w ramach franczyz oraz inne przyjmujące płatności, a niebędące przedsiębiorcami. To m.in. urzędy, sądy, uczelnie wyższe, szpitale, kościoły, instytucje kultury, sztuki i sportu. Program został również rozszerzony o sektor urządzeń vendingowych.
Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się dołączyć do Programu, przez pierwsze 12 miesięcy nie ponoszą kosztów z tytułu użytkowania terminala płatniczego (do czasu osiągnięcia na poszczególnych urządzaniach obrotu 100 tys. zł).
Przedsiębiorcy mogą otrzymać (nieodpłatnie) do 3 terminali, a okres dofinansowania dla każdego z nich jest liczony osobno – od momentu instalacji. Wyjątkiem są przedstawiciele sektora prywatnego międzymiastowego transportu, którzy mogą odebrać do 20 urządzeń.
Więcej na temat zasad Programu Polska Bezgotówkowa oraz informacji dotyczących darmowych terminali płatniczych bez abonamentu możesz przeczytać pod adresem Polska Bezgotówkowa.
Zapraszamy do współpracy. Wypełnij formularz kontaktowy lub zadzwoń (22) 515 30 05