Duże zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi w naszym kraju sprawiło, że to rozwiązanie coraz częściej dostępne jest także w trzecim sektorze. Fundacje charytatywne oraz kościoły, które chcą odpowiadać na oczekiwania darczyńców otwierają się na możliwości jakie dają nowe technologie płatnicze. PolCard from Fiserv wspiera te działania – w całej Polsce zainstalowaliśmy już ponad 100 datkomatów. Dodatkowo, we współpracy z Programem Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego wdrożyliśmy kilkaset terminali płatniczych w organizacjach pożytku publicznego.
Czym jest datkomat?
Jest to samoobsługowe narzędzie, zwane też czasami ofiaromatem, dzięki któremu możemy realizować wpłaty na wybrane kościoły bądź fundacje, bez użycia gotówki. Jest to bardzo wygodne, ponieważ darczyńca sam decyduje, kiedy chce wesprzeć daną organizację oraz na jaką kwotę. Urządzenia te można obecnie spotkać nie tylko w kościołach i organizacjach charytatywnych, ale także na dworcach dużych miast i w centrach handlowych.
Jak działa datkomat?
Narzędzie posiada dotykowy ekran, który jest zintegrowany z terminalem płatniczym. Darczyńca wybiera kwotę i przekazuje ją za pomocą zbliżenia do urządzenia karty, zegarka lub telefonu. Dużym plusem tego rozwiązania jest przejrzystość transakcji – na koncie można znaleźć potwierdzenie każdej z nich. W nowoczesnych datkomatach jest możliwość realizacji zbiórki dla kilku różnych fundacji na jednym urządzeniu. Darczyńca sam wybiera, którą z nich chce wesprzeć.
- Płatności bezgotówkowe wkroczyły już praktycznie do każdej dziedziny naszego życia. Datkomat jest urządzeniem na miarę naszych czasów, który usprawnia i ułatwia proces wsparcia kościołów czy też organizacji charytatywnych. Transakcja trwa zaledwie kilkanaście sekund, natomiast bezpieczeństwo jest gwarantowane przez bankowy system ochrony płatności z użyciem kart płatniczych. Zainteresowanie datkomatami wciąż rośnie – mówi Elżbieta Burliga, Dyrektor ds. rozwoju biznesu w Fiserv Polska.
Nowoczesne technologie odpowiedzią na potrzeby sektora pozarządowego
Zbiórki charytatywne do tej pory kojarzyły się głównie z wrzucaniem gotówki do puszek. Jednak wraz z licznymi zmianami jakie wprowadziła w naszym społeczeństwie pandemia płatności bezgotówkowe wkroczyły również do sektora pozarządowego. Narzędzia takie jak datkomaty czy terminale płatnicze wspomagają fundację w organizacji zbiórek.
W PolCard from Fiserv pracujemy również nad rozwiązaniem umożliwiającym mikrodonacje. Jest to funkcjonalność, która polega na przekazywaniu małych kwot na cele charytatywne przy okazji np. płacenia kartą bądź telefonem za zakupy. Cały proces odbywa się na terminalu płatniczym. Ideą tego rozwiązania jest zbudowanie w społeczeństwie nawyku, polegającego na drobnym, ale częstym przekazywaniu pieniędzy na cele dobroczynne.
- Mikrodatki to bardzo wygodny sposób wsparcia organizacji charytatywnych, ponieważ są one realizowane przy okazji innych transakcji sprzedażowych. Obecnie terminale są instalowane na masową skalę, więc warto wykorzystać ich potencjał w szczytnych celach – podsumowuje Elżbieta Burliga.
Więcej informacji: terminale samoobslugowe