Rozmowa z Krzysztofem Polończykiem, prezesem zarządu Fiserv Polska SA o nowościach, które firma szykuje w 2022 r.
Od ponad 30 lat marka PolCard, należąca do Fiserv, kształtuje polski rynek płatności bezgotówkowych. Swoją silną pozycję zawdzięcza m.in. sukcesywnemu wprowadzaniu innowacji płatniczych, z których masowo korzystają klienci. Jakie nowości pojawią się w tym roku?
Otwieramy nowy rozdział w rozwoju płatności mobilnych. Po raz pierwszy w historii będzie można na szeroką skalę już nie tylko zapłacić telefonem, ale również użyć go do przyjęcia płatności od klienta. Jest to możliwe za sprawą stworzonej przez nas aplikacji mobilnej typu softpos - PolCard® Go from Fiserv, która smartfon lub tablet sprzedawcy zmienia w terminal płatniczy. Jeśli więc hydraulik, taksówkarz czy kurier zaproponuje realizację płatności zbliżeniowej w telefonie, można z tej opcji korzystać bez obaw.
Nad tym produktem pracowaliśmy intensywnie od 2019 roku. Nasza aplikacja spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa potwierdzone certyfikacjami Visa i Mastercard. Znamy też pierwsze opinie użytkowników. Z przeprowadzonego przez nas pilotażu wiemy, że np. przedsiębiorcy świadczący usługi w ruchu oraz ich klienci czekali na tego typu rozwiązanie. Spotkaliśmy się też z opiniami, że posiadanie PolCard Go, poza wygodą użytkowania, buduje wizerunek naszych klientów jako nowoczesnych firm. Chciałbym przy tej okazji dodać, że dla przedsiębiorców, którzy przez ostatnie 12 miesięcy nie obsługiwali płatności bezgotówkowych, nasza aplikacja jest przez rok za darmo. Wystarczy tylko korzystać z Programu Polska Bezgotówkowa.
Kto stworzył PolCard Go?
Ta przełomowa aplikacja mobilna to dzieło naszego polskiego zespołu. Jest kolejną innowacją w Fiserv, która pochodzi z Polski. Innym przykładem z ostatnich lat są np. nowoczesne systemy płatności w transporcie miejskim, w których karta płatnicza zastąpiła bilet.
Imponujące. Trzeba przyznać, że nie zwalniacie tempa.
Misją PolCard od lat jest wyznaczanie trendów, tworzenie i zapewnianie swoim klientom najnowocześniejszych rozwiązań płatniczych. Dzięki tym narzędziom przedsiębiorcy zdobywają przewagę konkurencyjną i rozwijają swoje biznesy. Kiedy tylko pojawia się nowa technologia lub typ płatności, to zwykle wprowadzamy ją jako pierwsi albo jedni z pierwszych.
Co zmieniają innowacje bezgotówkowe?
Płatności bezgotówkowe to dziś podstawowe już narzędzie, bez którego żaden nowoczesny biznes czy usługa nie mogą się po prostu obejść – stanowią one fundament transformacji cyfrowej handlu, usług, bankowości oraz administracji publicznej. Transakcje elektroniczne zmieniły przyzwyczajenia konsumentów i stały się motorem rozwoju innowacji związanych z ekonomią współdzielenia. A warto w tym miejscu podkreślić, że jesteśmy dopiero na początku drogi transformacji społeczno-technologicznych.
W tej transformacji cyfrowej ważną rolę odgrywają firmy tworzące technologie finansowe, tzw. fin-techy. Czy to określenie pasuje do Fiserv?
Bezdyskusyjnie. W globalnym rankingu fin-techów opracowanym przez International Data Corporation (IDC) Fiserv zajmuje pierwsze miejsce. Rozumiem, że ten termin często jest kojarzony ze światem start-upów, ale to zbyt wąska definicja. My reprezentujemy zupełnie inny poziom dojrzałości. Mamy doświadczenie, zasoby i silną pozycję rynkową.
Czy zamierzacie współpracować ze start-upami fintechowymi?
W obszarze naszej głównej działalności jesteśmy samowystarczalni, czego dobrym przykładem jest aplikacja PolCard Go. Jednak przy rozwiązaniach związanych np. z otwartą bankowością widzę duże możliwości współpracy.
Fiserv Polska obsługuje również banki, np. w zakresie wydawnictwa kart i procesowania płatności bezgotówkowych. Czy w tym segmencie także należy się spodziewać nowych rozwiązań?
Jedną z naszych nowości dla klientów bankowych jest wirtualna karta płatnicza. Można ją wyrobić w kilkanaście sekund za pomocą aplikacji bankowej. Wprowadziliśmy także karty biometryczne wyposażone w czytnik linii papilarnych.
Zapowiada się bardzo ciekawy technologicznie rok dla Fiserv.
Nie ulega wątpliwości, że przed nami ekscytujący rok pełen innowacji.